Kariera w Polsce

Jaką edukację wybrać?

Jaką edukację wybrać?

Lip 20, 2016

Wybór ścieżki edukacyjnej to problem przed którym staje każdy młody człowiek w przedsionku swojej szkolnej kariery. O ile na poziomie szkoły podstawowej czy gimnazjalnej nie ma to aż tak dużego znaczenia, o tyle już na poziomie szkoły średniej czy studiów jest to niezwykle ważne, by zadbać o swoją przyszłość w kontekście edukacyjnym. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoją wymarzoną ścieżkę kariery i zawód, który docelowo pragnie się wykonywać. Oprócz tego należy spojrzeć nieco realistycznie, by móc rzeczywiście wskazać wszelkie mocne strony swojej osobowości. Introwertyk stroniący od ludzi nie odnajdzie się w zawodzie handlowca, a ktoś kto boi się krwi nie będzie dobrym lekarzem, chociażby miał nawet same szóstki w szkole z biologii i chemii.

Tak samo uczeń dwójkowy z matematyki nie zostanie inżynierem. Chyba, że odkryje w sobie prawdziwą pasję i naprawdę przyłoży się do nauki tego przedmiotu. A co najważniejsze – że przyniesie mu to satysfakcję. Dlatego tak istotne, by realnie spojrzeć na swoje możliwości. Warto pamiętać, że ukończenie studiów wyższych to nie jest jedyna droga kariery. Obecnie równym powodzeniem na rynku pracy cieszą się absolwenci techników i szkół zawodowych. Mają oni możliwość na szybsze zdobycie tak istotnego doświadczenia, które jest bardzo cenione przez pracodawców. Dzięki temu mogą na przykład założyć swoją własną firmę.

Oczywiście pod warunkiem, że mają do tego głowę i są osobami naprawdę przedsiębiorczymi. Takie proste rozwiązania niejednokrotnie są najlepsze. Bardzo ważne jest, by na drodze wyboru kariery nie kierować się modą, czy wyborami podejmowanymi przez kolegów. Jest to droga do nikąd, która nie powoduje dobrego wyboru ścieżki edukacyjnej, a jedynie frustrację. O ile posiadanie ambicji jest rzeczą niezwykle istotną, należy mierzyć siły na zamiary i w sposób pragmatyczny podejść do swoich możliwości. Wybór zbyt trudnych, mało pasjonujących studiów skutkuje najczęściej depresją i utratą kilku lat w swoim zawodowym życiorysie.