Kariera w Polsce

Kariera dla psychologa dziecięcego

Kariera dla psychologa dziecięcego

Wrz 22, 2015

Psycholog dziecięcy – zawód na czasie

Studia psychologiczne są jednymi z najczęściej wybieranych przez absolwentów szkół średnich. Skąd taka duża popularność kształcenia w zakresie psychologii? Z pewnością ma to związek z filmami i serialami, ale także książkami, w których bohaterowie studiują ten właśnie kierunek. Wydaje się on być prestiżowy, a przy tym bardzo interesujący, Mitem jest przypuszczenie, że na karierę jako psycholog decydują się ludzie, którzy sami mają jakieś zaburzenia i jest to wówczas forma terapii. Studia psychologiczne nie mają z tym zbyt wiele wspólnego.
Studia na psychologii nie są typowo humanistyczne. W rzeczywistości wiele na nich jest wiedzy ściślej oraz społecznej. Takie dziedziny wiedzy jak statystyka czy podstawy zachowania, mają w sobie wiele matematyki i biologii. Dlatego typowy humanista się na nich nie odnajdzie. Jeszcze w trakcie studiów wybiera się swoją specjalizację, na przykład psychologię dziecięcą, kliniczną czy seksuologię. Samo ukończenie studiów psychologicznych nie sprawia jeszcze, że jest się psychologiem, czyli w potocznym rozumieniu terapeutą. By tak się stało niezbędne jest długotrwałe szkolenie zgodnie z jakimś ściśle wybranym nurtem. Z takim szkoleniem wiąże się również konieczność odbycia własnej terapii. To ponownie wiele godzin nauki i przede wszystkim praktyki.
Kariera psychologa nie jest dla każdego, ponieważ nie każdy ma ku temu odpowiednie predyspozycje. Należy mieć silny charakter, by nie załamywać się z powodu trudności, a także by nie brać do siebie trudności z jakimi przychodzą pacjenci. Dodatkowo można mieć w tej pracy do czynienia z prawdziwymi przestępcami i osobami poważnie zaburzonymi. Dla niektórych rozmawianie z tymi osobami może okazać się problematyczne. Konieczność nauki i powolne wypracowywanie własnej renomy jest trudne. W końcu tylko nieliczni zrobią w tym zawodzie prawdziwą karierę i będzie im dane stać się ekspertami, wydawać własne książki i tym podobne. Trzeba się na to przygotować.

Należy jednak podkreślić, iż w szczególności psycholog dziecięcy czy to w Olsztynie czy innym mieście Polski, jest zawodem bardzo potrzebnym.