Kariera w Polsce

List motywacyjny

List motywacyjny

Maj 22, 2016

List motywacyjny to często podstawa skutecznej rekrutacji do pracy. Musisz napisać go w sposób przemyślany. Służy on przede wszystkim prezentacji kandydata i wymienieniu jego mocnych stron, na które brakuje miejsca w CV. To tutaj masz szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności miękkich, które mogą być bardzo ważne w trakcie rozwoju twojej kariery.
W liście motywacyjnym nie możesz oczywiście kłamać, ale z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie byś nieco podkoloryzował swoje zdolności i umiejętności. Musisz się przecież zaprezentować z jak najlepszej strony, by pracodawca miał możliwość poznania cię i zapamiętania. Jasno przedstaw swoje mocne strony. Możesz napisać na przykład o tym jak umiejętności przez ciebie posiadane wpłynęły na obowiązki zawodowe, które do tej pory wykonywałeś.
Pamiętaj, że list motywacyjny musi być pisany poprawną polszczyzną. Przed wysłaniem go przeczytaj tekst dziesięć razy, by nie wkradł się do niego błąd ortograficzny lub interpunkcyjny. Lepiej unikaj kwiecistej polszczyzny i postaw na proste zdania. Dzięki temu zaprezentujesz się jak prawdziwy profesjonalista.

Oczywiście fora listu motywacyjnego będzie różna w zależności od stanowiska na jakie kandydujesz. Inaczej przedstawi się przyszły architekt, czy bankier, a inaczej animator zabaw dla dzieci. Jeżeli twoje doświadczenie zawodowe nie jest zbyt duże, nie zapomnij napisać o każdej aktywności jakiej się podejmowałeś. Szczególnie cenny jest wolontariat.

Dzięki temu zaprezentujesz się jako człowiek pracowity i pełen empatii, co może zrobić na przyszłym szefie wrażenie. Pamiętaj o treści umieszczonej w liście motywacyjnym. Z dużym prawdopodobieństwem zostaniesz o nią zapytany w trakcie trwania rozmowy kwalifikacyjnej. Kłamstwo ma krótkie nogi, więc nie naginaj prawdy do swoich wyobrażeń, ale zdecyduj się na zaakcentowanie wszystkich swoich najmocniejszych cech. Takie podejście z pewnością pomoże ci w rozwoju kariery.