Kariera w Polsce

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna

Maj 27, 2016

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku czy niemiecku jest bardzo stresującym momentem dla każdego. To właśnie w trakcie niej ważą się dalsze losy kandydata. Od jej wyniku zależy otrzymanie upragnionej pracy, a w perspektywie – także późniejszy rozwój kariery pracownika.

Dlatego warto dobrze się do niej przygotować, by wypaść jak najlepiej i mieć szansę na otrzymanie upragnionej posady.
Przede wszystkim przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną należy się porządnie wyspać. Zjedz pożywne śniadanie i nie śpiesz się rano! Najlepiej poprzedniego dnia opracuj trasę dojazdu/dojścia do miejsca rozmowy tak, byś w tym ważnym dniu już się tym nie stresował. Oczywiście zostaw sobie zapas czasu na wszystkie nieprzewidziane wypadki, które z dużym prawdopodobieństwem nastąpią. Przyjdź około pięć minut przed wyznaczonym czasem spotkania. Nie wcześniej i nie później, ponieważ w obu przypadkach jest to źle widziane. Ubierz się schludnie, raczej elegancko, ale też nie sztywno. Mężczyźni, o ile nie kandydują na naprawdę wysokie stanowisko, nie muszą przychodzić w garniturze. Elegancka koszula i spodnie oraz na przykład sweter wystarczą. Zadbaj o schludny wygląd swoich butów. Kobiety nie powinny przesadzać z makijażem. Uczesz się prosto, ale elegancko. Zadbaj także o wygląd paznokci.Tipsy odpadają!
W trakcie rozmowy nie stresuj się. Rekruter najprawdopodobniej będzie do ciebie podchodził życzliwie. Odpowiadaj krótko i na temat zadanego pytania. Pamiętaj także o czasie przeznaczonym na zadawanie pytań przez ciebie. Wykorzystaj go by dowiedzieć się więcej o stanowisku. Rozmowa kwalifikacyjna to również moment dla ciebie, żebyś dowiedział się czy w ogóle masz ochotę pracować w danej firmie. To chwila na lepsze poznanie się obu stron i krok w stronę rozwoju kariery. Dlatego niezależnie od jej wyniku nie możesz się stresować i załamywać. Nie zawsze wszystko wychodzi i zawsze lepiej podejmować próby osiągnięcia sukcesu, niż spocząć w marazmie.