Kariera w Polsce

Szkoły policealne – warto?

Szkoły policealne – warto?

Kwi 4, 2016

Jeżeli po zdaniu matury nie masz na razie ochoty na podjęcie studiów albo zamierzasz od razu iść do pracy, nie kończ jeszcze swojej edukacji. W każdym większym mieście znajdują się szkoły policealne, które pozwolą ci na zdobycie konkretnego zawodu. To kolejny krok na drodze kariery. Wiele kierunków uruchamianych w szkołach policealnych jest darmowych albo obarczone są one tylko niewysoką opłatą. Dzięki temu zyskasz nie tylko legitymację uprawniającą cię do ulgowych przejazdów, ale również szansę na rozwój w nowym kierunku.
Wybierając konkretny kurs w szkole policealnej nie kieruj się jedynie modą, ale przede wszystkim przydatnością danej edukacji w przyszłości. To bardzo ważne. Sprawdź jak długo trwa nauka. Czasami jest to jeden semestr, a czasami nawet dwa lata. To bardzo istotna informacja. Sprawdź także, czy w szkole przykłada się wystarczającą wagę do praktyki. Taka szkoła to nie kontynuacja liceum, tylko fachowy kurs, który ma ci przynieść realne umiejętności, cenione potem na rynku pracy. Niektóre kursy kończą się zdaniem specjalnego egzaminu i uzyskaniem tytułu technika. Na przykład technik farmacji jest rozchwytywany i z przyjemnością zatrudni go wiele aptek.
Możliwości nauki w szkole policealnej są bardzo szerokie. Do wyboru masz bardzo ukonkretyzowane szkolenia, ale także ogólne, o charakterze humanistycznym. Pomyśl które spośród nich najlepiej pasują do twojego profilu kształcenia. Dzięki temu uzupełnisz swoją wiedzę i zyskasz kompetencje. To kolejny krok na drodze rozwoju swojej kariery. Sprawdź opinie o szkole. Czasami chodzi w nich tylko o posiadanie listy jak największej ilości uczniów, dzięki czemu zyskują one wysokie dofinansowanie. Nauczyciele powinni być przede wszystkim praktykami, którzy swoją wiedzę umieją przekazywać z pasją i wnikliwie.

Ważne są również praktyki przygotowane dla słuchaczy tego typu szkół. To szansa na sprawdzeniu się na danym stanowisku i dowiedzenie się, czy tego typu zajęcia są w ogóle dla ciebie. Pamiętaj, iż nie każda szkoła policealna czy to w Ełku, czy Elblągu gwarantuje podobne poziomy edukacji, dlatego warto zawsze dokładnie sprawdzać referencje!